XXV. Országos Arany János Irodalmi Verseny

Jókai Mór: A debreceni lunátikus

Heltai Jenő: A néma levente

Kós Károly: Varju nemzetség

Harper Lee: Ne bántsátok a feketerigót!

Fiala Borcsa: Szerinted?! - Ellenpontok

Tótfalusi István: A Nibelung-sztori

XXIV. Országos Arany János Irodalmi Verseny

Döntősök

XXIV. Arany János Irodalmi Verseny

A tatai Eötvös József Gimnázium és Kollégium a Nemzeti Tehetség Program támogatásával a 2016/2017-es tanévben meghirdeti az országos Arany János Irodalmi Versenyt.

A verseny anyaga: hét kijelölt olvasmány. A verseny egész menetében a művek ismerete és értelmezése áll a középpontban.

A verseny célja: Az olvasottság, az irodalomismeret szélesítése, az élményszerű befogadás és műértés elmélyítése. Az irodalmi szövegekkel való találkozás nyomán a szövegértés, az ítélőképesség, az érvelés technikájának fejlesztése, az írásbeli és szóbeli megnyilatkozások ösztönzése, a magyar irodalom tantárgyban kiemelkedő teljesítményre képes tanulók számára versenylehetőség teremtése, a tehetség gondozása.

A versenyzők életkora: Részt vehet valamennyi középfokú iskola (gimnázium, szakközépiskola, szakgimnázium) 9-10. évfolyamos nappali tagozatos tanulója.

A versenyen való részvétel kizáró oka: nem a kiírásnak megfelelő évfolyam.

A verseny egy kategóriában és két fordulóban zajlik.

A verseny anyaga

Arany János: Katalin

Nathaniel Hawthorne: A hétormú ház

Ambrus Zoltán: Midas király

Rejtő Jenő: Vesztegzár a Grand Hotelben

Szabó Magda: Mondják meg Zsófikának

Péterfy Gergely: Kitömött barbár

Rónaszegi Miklós: A rettenetes Kartal

Az első forduló

Írásbeli (időtartam 240 perc) a tanuló saját iskolájában.

•  A kijelölt olvasmányokhoz kapcsolódó kérdések (művenként 4-6; elérhető pontszám 140), valamint egy fogalmazási feladat (elérhető pontszám: 40 pont)

•  A feladatok megoldásához semmilyen segédeszköz nem használható.

A második, döntő forduló

Írásbeli (időtartam 180 perc)

•  Fogalmazási feladat a kijelölt olvasmányokhoz kapcsolódóan (elérhető pontszám: 90 pont).

Szóbeli (időtartama kérdésenként 2-2 perc)

•  Három forduló egy-egy villámkérdéssel a kijelölt művekből (elérhető pontszám: 90 pont).

A verseny szervezése

Jelentkezés: elektronikusan, e-mailben - arany@eotvos-tata.sulinet.hu -, a mellékelt táblázat elküldésével, 2016. október 27-ig.

Nevezési díj: tanulónként 1.000 Ft ( az Eötvös József Gimnázium és Kollégium számlaszáma: 11600006-00000000-29841136. Az utalás azonosítója: a küldő iskola neve)

Fizetési határidő: 2016. október 27.

Az első forduló időpontja: 2016. november 16. (szerda), 14 óra

•  A forduló feladatait a benevezett tanulók a saját iskolájukban oldják meg.

•  A dolgozatokat a szaktanárok (a szakmai munkaközösségek) értékelik a javítási-értékelési útmutató alapján.

•  Továbbküldhetők a 120 pontos dolgozatok. Határidő: 2016. december 6. A beküldési cím: Arany János Irodalmi Verseny - 2890 Tata, Tanoda tér 5.

•  A beküldött dolgozatok felüljavítása után a versenybizottság meghatározza a döntőbe jutás ponthatárát. A döntősök létszáma: 50 fő

•  Értesítés a döntőbe jutásról: 2017. január 31.

A második, döntő forduló időpontja: 2017. április 8-9. (szombat, vasárnap)

•  Helyszín: Eötvös József Gimnázium és Kollégium, Tata

•  A verseny végeredményét a döntő írásbeli és szóbeli fordulóiban elért pontszámok összesítése alapján kialakult sorrend adja.

Díjazás

A döntő minden résztvevője emléklapot, könyvjutalmat kap. A legmagasabb pontszámot elérő 20 résztvevő könyvcsomagot, valamint arany-, ezüst-, bronzdiplomát kap, felkészítő tanáruk könyvjutalomban részesül.

A verseny szervezője

Az Eötvös József Gimnázium és Kollégium magyar munkaközössége, vezetője Csúzyné Harasztosi Julianna. Elérhetősége: csuzyne.hj@eotvos-tata.sulinet.hu , mobil: 06-30/402-9076.

A verseny támogatói:

Nevezési lap